Slovenské národné múzeum – Historické múzeum v spolupráci so svetoznámym Zámkom Versailles otvára jedinečnú výstavu šiat kráľovnej Márie Antoinetty, dobových kostýmov a predmetov v historických priestoroch Bratislavského hradu. Výstava v Rytierskej sieni bude pre návštevníkov sprístupnená od 30. apríla 2025 do 28. februára 2026.
Výstava Marie Antoinette – z Viedne do Versailles až pod gilotínu predstavuje úplne prvú spoluprácu Versaillského zámku a Slovenského národného múzea – Historického múzea, pričom šaty kráľovnej i dobové kostýmy vtedajšej šľachty budú vystavené exkluzívne vo svetovej premiére. Historické priestory Bratislavského hradu a konkrétne jeho veľkolepá Rytierska sieň sú ideálnym miestom na prezentáciu šiat kráľovnej, dobových kostýmov, parochní, obrazov, nábytku a ďalších umeleckých predmetov zapožičaných z Versailles. Výstavu doplnia aj predmety zo zbierok slovenských múzeí a ukážky z filmov.
Návštevníci sa vďaka výstave dozvedia viac o jednom z najzaujímavejších životných osudov európskej histórie. Spoznajú dramatický príbeh Márie Antoinetty, ktorá sa vďaka svadobnej politike svojej matky Márie Terézie stala najznámejšou francúzskou kráľovnou a ktorej prepychový život vo Versaillskom zámku preťalo ostrie gilotíny.
Medzinárodný charakter výstavy
Výstava spája tri krajiny – Francúzsko, Rakúsko a Slovensko a má tak širší medzinárodný kontext, hovorí jej kurátor a koproducent Alexandre Pajon: „Európsky rozmer tejto výstavy spočíva v oslave obdobia, keď sa panovníci usilovali o zabezpečenie medzinárodného mieru. Odchod Márie Antoinetty do Versailles spečatil dlhoročné úsilie spojiť dve koruny, ktoré boli po stáročia vo vzájomnom konflikte. Budovanie Európy odráža práve túto túžbu vytvoriť na kontinente zónu mieru, pričom Rakúsko, Francúzsko a Slovensko sú súčasťou tohto európskeho projektu. Mária Antoinetta sa stala medzinárodnou ikonou na úrovni Sissi, ba dokonca ešte výraznejšou mimo strednej Európy. Právom preto jej politické záväzky, a z nich vyplývajúci tragický život, dodnes vzbudzujú intenzívny záujem u širokého publika.“
Z Viedne do Versailles až pod gilotínu
Mária Antoinetta sa narodila 2. novembra 1755 vo Viedni rakúskej arcivojvodkyni, uhorskej a českej kráľovnej Márii Terézii, ktorej oficiálnym cisárskym sídlom v Uhorskom kráľovstve bol práve Bratislavský hrad. Vyrastala na cisárskom zámku Schönbrunn a od svojich dvanástich rokov sa pripravovala na dohodnutý sobáš s Ľudovítom XVI., francúzskym dauphinom. Sobáš sa konal v zastúpení, jej budúci manžel do Viedne neprišiel. Nasledovala cesta štrnásťročnej princeznej na francúzske hranice, kde si musela vyzliecť oblečenie, vzdať sa všetkých osobných predmetov aj obľúbeného psíka. Do Versailles prišla už v novom francúzskom oblečení a trvalo pomerne dlho, kým si na pomery na dvore kráľa Ľudovíta XV. zvykla. Prísna dvorná etiketa a obmedzenia spojené s obliekaním boli pre ňu často neznesiteľné. Vzoprela sa im tým, že si osvojila nové štýly obliekania a postupne sa stala „fashion victim“ a to omnoho skôr, ako tento pojem vôbec vznikol. Po tom, čo sa iba ako devätnásťročná stala kráľovnou, sa naplno vrhla do víru spoločenského života a doslova spôsobila revolúciu v móde. Vďaka nej sa rozšírilo nosenie „anglických šiat“, ktoré zahŕňalo prvky inšpirované pánskou módou, ako kabátiky, široké klopy a dlhé rukávy. Do Versailles pozvala priekopníčku francúzskej „haute couture“ Marie-Jeanne Bertin a zriadila jej vlastnú dielňu, v ktorej mohla pre ňu vytvárať stále extravagantnejšie modely šiat.
Prepych kráľovského dvora ostro kontrastoval s čoraz ťažšou sociálnou situáciou chudobných vrstiev Francúzska. Nenávisť voči nemu vyvrcholila Francúzskou revolúciou a neskôr zatknutím a popravou kráľovského páru. Život najelegantnejšej z kráľovien sa skončil tragicky pod gilotínou 16. októbra 1793. Mária Antoinetta mala vtedy iba tridsaťsedem rokov.
Dodnes však jej život a osud neprestáva ľudí fascinovať. Za čo bola počas svojho života nenávidená, za to je v súčasnosti obdivovaná. Mária Antoinetta bola absolútnou módnou ikonou svojej doby a dodnes slúži niektorým módnym návrhárom ako inšpirácia. Jej životný príbeh bol mnohokrát zachytený v knihách, filmoch a seriáloch, či stvárnený na divadelných doskách. Teraz prichádza na Bratislavský hrad a ponúka kúsok luxusu a veľkoleposti Versailles.
Na výstave spolupracovali: Château de Versailles Spectacles
SNM – Historické múzeum
Beart production s.r.o
Kurátori výstavy: Mgr. Peter Barta, riaditeľ SNM – Historického múzea
Dr. Alexandre Pajon – historik a diplomat
Foto: Robert Tappert